
Zawierając małżeństwo nie zdecydowałeś się na zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej? To oznacza, że wszystko, co nabyłeś po ślubie, jest nie tylko Twoje, ale i Twojego współmałżonka. Zastanawiasz się teraz, co zrobić, aby to zmienić? Jest to możliwe. Poniżej kilka praktycznych rad i najważniejszych informacji.
Wynagrodzenie za pracę, dochody z innej działalności, dochody z majątku wspólnego, środki zgromadzone na rachunku otwartego funduszu emerytalnego – od chwili zawarcia małżeństwa wszystko to jest wspólne, a co za tym idzie, takie same prawa do danego majątku ma żona, jak i mąż. To jednak trwać wiecznie nie musi. Bywają sytuacje wyjątkowe, a także jest możliwość dokonania podziału majątku w sądzie.
Kiedy ustaje ustawowa wspólność majątkowa?
Ustawowa wspólność majątkowa ustaje w momencie, kiedy dochodzi do ustania małżeństwa w skutek rozwodu lub śmierci, a także w chwili orzeczenia separacji. Ponadto wspólność majątkowa przestaje istnieć z chwilą wprowadzenia ustroju umownego, zakładającego całkowitą rozdzielność majątkową, także w momencie, kiedy ma miejsce przymusowe wprowadzenie rozdzielności majątkowej.
Sądowe ustalenie wielkości udziałów w majątku wspólnym
Z reguły małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Natomiast z ważnych powodów mogą żądać sądowego ustalenia wielkości udziałów w majątku wspólnym, biorąc pod uwagę stopień przyczynienia się do jego powstania. Należy pamiętać, że każdy z małżonków musi zwrócić wydatki oraz nakłady poczynione z majątku własnego na majątek osobisty. Wyjątkiem jest tu majątek przynoszący dochód. Nie można natomiast żądać zwrotu wydatków czy nakładów, które zostały zużyte z zamiarem zaspokojenia potrzeb rodziny.
Postępowanie o podział majątku z punktu widzenia małżonków jest skomplikowane i może trwać dość długo. W tym czasie sąd rozpatruje sprawę ustalenia nierównych udziałów, a także, jakie nakłady oraz wydatki z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego powinny zostać zwrócone. Czas trwania takiego procesu znacznie się skraca, kiedy małżonkowie zgadzają się ze sobą w każdej kwestii i jeden drugiemu się nie przeciwstawia. W przeciwnym razie proces trwa jeszcze dłużej. Największe utrudnienia w procesie dzielenia majątku mają miejsce, kiedy małżonkowie decydują się na rozwód. Jednak to już jest nieco inna sprawa i inaczej wyglądają wszystkie procedury.