Cofnięcie pozwu o rozwód to z pewnością opcja, dzięki której można zrezygnować ze sprawy rozwodowej – wie o tym każdy dobry adwokat od spraw rozwodowych. Takie sytuacje się zdarzają, a ich powody bywają różne. Niektórzy dochodzą do wniosku, że jednak rozwód to nie jest dobre rozwiązanie i wolą spróbować mediacji, terapii lub po prostu odkrywają jeszcze inne sposoby na poprawę małżeńskich relacji. Kiedy w takim razie można cofnąć pozew o rozwód i w jaki sposób to zrobić?
Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?
Należy koniecznie podkreślić, że pozew o rozwód można cofnąć praktycznie w dowolnym momencie i to aż do chwili uprawomocnienia się wyroku. Czasem może to nastąpić po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, lecz jeszcze na chwilę przed jego uprawomocnieniem. W tej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że będzie potrzebne współdziałanie obu stron – małżonków.
Gdy współmałżonek nie odpowiedział na pozew
W tej sytuacji sprawa jest prosta. Jeżeli jedna ze stron cofnie pozew o rozwód, zanim dojdzie do rozprawy, nie będzie potrzebowała zgody pozwanego małżonka. Co ciekawe, może to nawet zrobić na rozprawie, tylko że na samym początku. To ostatni moment na załatwienie tej sprawy.
Gdy współmałżonek odpowiedział na pozew
W tym przypadku znaczenie ma to, co o rozwodzie myśli małżonek. Czasem, choć bardzo rzadko zdarza się, że wnosi on o oddalenie powództwa. Wówczas możliwość cofnięcia pozwu istnieje. Jeżeli natomiast małżonek odpowiadając na pozew także zażądał rozwodu, o cofnięcie pozwu trzeba go prosić, a co za tym idzie, może to mieć miejsce tylko za jego zgodą. W przeciwnym razie, to znaczy, jeżeli się nie zgodzi, sąd poprowadzi zaplanowaną rozprawę.
W jaki sposób cofnąć pozew o rozwód?
Najlepszy sposób na cofnięcie pozwu to złożenie pisma, którego szczególnie początkowa część nie różni się od pozwu o rozwód. W dokumencie tym należy wskazać:
- datę
- sąd
- strony
- adresy
- sygnaturę sprawy
Pismo powinno prezentować się następująco:
Tytuł: Cofnięcie powództwa
Treść: Niniejszym cofam pozew o rozwód przeciwko – imię i nazwisko – z dnia 12 czerwca 2019r.
Na końcu powinien znajdować się własnoręczny podpis. Tak przygotowane pismo trzeba wysłać do sądu w dwóch egzemplarzach.
Jeżeli zdarzy się tak, że będzie potrzebna zgoda małżonka, sąd ją do niego skieruje. Wówczas dalsze losy tej sprawy potoczą się zależnie od jego reakcji i odpowiedzi.
Podsumowanie
Złożenie pozwu o rozwód jeszcze o niczym nie świadczy. Póki nie dojdzie do rozprawy i sąd nie podejmie konkretnych decyzji, istnieje możliwość cofnięcia go. Przygotowanie samego pisma nie jest trudnym zadaniem. Trzeba tylko wiedzieć, w którym momencie je złożyć i gdzie. Jeżeli ktoś kompletnie się na tym nie zna, powinien zgłosić się do dobrego adwokata. Wówczas nie tylko przygotuje odpowiednie pismo, ale również oceni sytuację i poinformuje klienta o szansie powodzenia tej sprawy. Jeżeli oczywiście będzie taka możliwość.
Bez wątpienia dobry adwokat od spraw rozwodowych poradzi sobie z załatwieniem szeregu spraw związanych z rozwiązaniem związku małżeńskiego. Choć rozwody to dla adwokatów szansa na pracę, kolejne zadanie na liście obowiązków do wypełnienia, to jednak bardzo chętnie pomagają również tym, którzy chcą cofnąć pozew o rozwód.
Jeżeli jesteś w takiej sytuacji i rozważasz złożenie takiego pisma, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii.