Co warto wiedzieć na temat darmowej pomocy prawnej? - Edyta Wojciechowska

Posted by | 11 września, 2018 | Bez kategorii | No Comments

Problemy prawne mogą dotyczyć każdego. Czasem koncentrują się na małych przewinieniach, innym razem dotyczą niepewności w zakresie dokumentacji czy konkretnych postępowań. Niestety społeczeństwo nie jest edukowane w kwestiach prawnych, a samodzielne analizowanie poszczególnych paragrafów może być nieefektywne, ponieważ istotny jest kontekst sytuacji oraz znajomość pozostałych zależności. Niuanse mają istotny wpływ na ustalenie linii obrony. Bezpłatna pomoc prawna wydaje się więc świetnym sposobem na uzyskanie pomoc niezależnie od majętności. Kto może ubiegać się o taka pomoc i jakie informacje jest w stanie uzyskać?

Dostępne możliwości pomocy prawnej

Nie jest tak, że w momencie kłopotów prawnych pokrzywdzony lub oskarżony pozostają bez dostępu do możliwości uzyskania fachowej pomocy. W polskim prawie obowiązują 4 wyjścia:

  • pomoc prawna organizacji pozarządowych i fundacji,
  • prywatne kancelarie udzielające porad pro bono
  • adwokat z urzędu

Zazwyczaj wskazane rozwiązania są uzależnione od czynnika materialnego. Jeśli osoba chcąca skorzystać z darmowej porady okazując swoje dochody udowodnij, że nie może wynająć adwokata i ponieść kosztów jego wynagrodzenia, to wówczas może liczyć na darmową pomoc i poradę prawną.

Pro bono prywatne a pomoc organizacji

Pomoc prawna uzyskana od fundacji i organizacji różni się od tej oferowanej przez prywatne kancelarie, które działają w ramach systemu pro bono. Zazwyczaj obie formy skupiają się na jednostkach indywidualnych, a nie przedsiębiorstwach. Przedstawiciele działalności gospodarczych mogą liczyć na pomoc w zakresie adwokata z urzędu po wcześniejszym złożeniu dokumentacji poświadczających o braku możliwości pokrycia kosztów pomocy prawnej.

Kolejnym aspektem, który gwarantuje satysfakcję ze skorzystania z darmowej pomocy prawnej przez kancelarię prywatną jest podejście do sprawy, a tym samym i możliwości, które zaoferuje prawnik. Skorzystanie z pomocy fundacji skierowane jest na pomoc ogólną, doradztwo i przedstawienie dostępnych możliwości. W przypadku prywatnej działalności adwokat skupi się na konkretnej sprawie.

Darmowa pomoc prawna w Poznaniu

Coraz więcej kancelarii adwokackich w Poznaniu oferuje klientom dyżury, które umożliwiają uzyskanie darmowej pomocy prawnej. Działanie to jest bardzo ważne, ponieważ nieznajomość prawa i brak pomocy specjalisty może skutkować stratami, które poniesie klient. Niezależnie czy sprawa dotyczy przemocy rodzinnej, spraw związanych z zadłużeniem czy przestępstw dotyczących naruszenia przepisów kodeksu karnego.