Ugoda przed mediatorem – na czym polega i jak się o nią ubiegać? - Edyta Wojciechowska

Posted by | 11 lipca, 2019 | Bez kategorii | No Comments
ulga mediacyjna

Aktualnie takie usługi jak mediacje w mieście Poznań czy w innych większych miastach na terenie Polski cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W dzisiejszych czasach spory są zupełnie normalnym, wręcz codziennym zjawiskiem. Rozwiązywać je można na wiele różnych sposobów, jednak z pomocą osoby trzeciej nierzadko przychodzi to z większą łatwością. W związku z tym mediatorzy są praktycznie cały czas poszukiwani.

Co to mediacja i na czym polega?

Mediacja, mówiąc najprościej jak tylko możliwe, to pomoc neutralnej osoby trzeciej stronom sporu. Ma na celu znalezienie korzystnego dla obu stron rozwiązania konfliktu i zarazem zawarcie ugody. Ugoda ta ma być zaakceptowana przez każdą ze stron. Mediacja pojawiła się w Polsce w grudniu 2005 roku. Jest ona zdecydowanie elastyczniejszym procesem niż postępowanie sądowe. Warto więc o niej pomyśleć, nim wkroczy się na drogę sądową. Jeżeli oczywiście jest w ogóle, choć najmniejsza szansa na tego typu porozumienie.

Mediacje mogą być stosowane w szerokiej gamie sporów. Przykładowe spory:

  • rodzinne, małżeńskie, pokoleniowe
  • towarzyskie, koleżeńskie, rówieśnicze
  • w sprawach spadkowych, sprawach majątkowych i cywilnych
  • spory pracownicze, w administracji i urzędach
  • w sprawach gospodarczych

Kim jest mediator?

Skoro wiadomo już czym są mediacje, warto również w skrócie przedstawić kim jest mediator. Niektórzy o istnieniu takiej osoby nawet nie mają pojęcia, a szkoda, gdyż mogłaby im w wielu sprawach pomóc. Otóż mediator to neutralna osoba, którą strony obdarzyły zaufaniem. To właśnie on ma pomóc im w dojściu do porozumienia i rozwiać konflikt.

Jak doprowadzić do mediacji?

W celu doprowadzenia do procesu wystarczy złożyć stosowny wniosek o wszczęcie do centrum mediacji. Co prawda można znaleźć w Internecie gotowy, ale warto mimo to skorzystać z pomocy specjalisty i poprosić go o przygotowanie tego dokumentu. Chcąc przygotować się do spotkania, dobrze jest również prześledzić strony internetowe z regulaminem wskazującym na to, jak należy postępować, aby doprowadzić do wspomnianej mediacji.

Czy druga strona może nie zgodzić się na mediację?

Jak najbardziej druga strona może nie zgodzić się na mediację, ma do tego pełne prawo. Dlatego lepiej takim sytuacjom zapobiegać, jeżeli oczywiście istnieje możliwość. Warto np. zamieścić stosowną klauzulę w umowie, jeżeli takowa jest podpisywana.

Czy można wycofać się w trakcie mediacji?

Mediacja charakteryzuje się głównie tym, że można z niej w każdej chwili zrezygnować. Wystarczy po prostu wyrazić chęć i poinformować uczestników. Między innymi tym właśnie różni się od procesu sądowego.

Podsumowanie

Nie tylko w Poznaniu ludzie biorą udział w licznych sporach. Konflikty powstają w całym kraju. Mają różne podłoże, różnych osób i podmiotów dotyczą. Najważniejsze jednak jest to, aby z nimi walczyć, rozwiązywać je i chętnie dążyć do ugody. Uczestnicząc w mediacji można uzyskać wsparcie ze strony osoby trzeciej, która ma doświadczenie w świadczeniu pomocy osobom od jakiegoś czasu tkwiącym w bardziej lub mniej poważnym w konflikcie.