Mediacja w sprawie o rozwód – jak wygląda? - Edyta Wojciechowska

Posted by | 25 stycznia, 2019 | Bez kategorii | No Comments
prawo rodzinne poznań

Kiedy małżeństwo dotyka nierozwiązalny (według nich) kryzys dochodzi do spraw rozwodowych. Zdarza się jednak, że w jego trakcie Sąd decyduje, aby para małżeńska została skierowana na tzw. mediacje. Mediacja jest specjalistycznym procesem, którego celem jest załagodzenie konfliktu między zwaśnionymi stronami. Mediacje małżeńskie są ostatecznym rozwiązaniem mającym uratować dane małżeństwo.

Czy Sąd zawsze decyduje się na taki krok? Robi to w momencie, kiedy widzi, że podczas spraw rozwodowych małżeństwo nie jest w tak złym stanie, jakby się wszystkim zdawało. W trakcie trwania mediacji istotne jest, aby obie strony słuchały siebie nawzajem, jednocześnie mając pełną swobodę wypowiedzi i wyrażenia swoich uczuć.

Mediator – prywatny i sądowy

Mediatorzy mogą działać na dwa sposoby: prywatnie lub sądowo. Ich zadania, umiejętności i możliwości są natomiast takie same. Jedyną zasadniczą różnicą między nimi jest fakt, że do mediatora prywatnego można się zgłosić dobrowolnie. Ponadto mediator sądowy musi złożyć dokładny protokół ze spotkań.

Sąd może skierować na mediacje tylko w momencie trwania procesu rozwodowego, dlatego jeżeli nam zależy na jego lepsze rozwiązanie (i niekiedy szybsze) warto się na nie zgłosić jeszcze przed składaniem wniosku o rozwód. Można się wtedy lepiej przygotować do rozprawy, sporządzić całą potrzebną dokumentację i w znacznie korzystniejszych dla obu stron warunkach uzgodnić wszystkie sporne kwestie.

Mediacja przed rozprawą = przepis na szybszy rozwód

Podczas mediacji przedsądowych (czyli przed rozpoczęciem procesu rozwodowego) ustala się wszystkie kwestie sporne oraz szuka rozwiązania, które będą jednocześnie satysfakcjonujące dla obu stron i zgodne z wymaganiami Sądu. Jest to o tyle korzystne, że po zakończeniu mediacji dostarcza się do Sądu wszystkie wymienione informacje, dzięki czemu proces rozwodowy będzie szybszy i tańszy.

Sąd wtedy ma wszystkie potrzebne dane, które są mu potrzebne do podjęcia decyzji. Mając przed sobą wniosek z gotowym porozumieniem mediacyjnym, który jest zaakceptowany przez obie strony jedyne, co sędziemu pozostaje, to zaakceptowanie wszystkiego niemalże w tempie natychmiastowym. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, kiedy w rozwód zaangażowane są również dzieci.

Mediator a dzieci

Proces rozwodowy nigdy nie jest łatwy, a już szczególnie dla dzieci rozpadającego się małżeństwa. Zawsze w takich przypadkach dochodzi do konfliktów, bowiem w tym samym momencie trwa swoista walka o opiekę nad dzieckiem. Dziecko jest świadkiem wzajemnych prób upokorzenia przez obojga rodziców, aby pokazać Sądowi, który z nich jest lepszy i bardziej odpowiedzialny. Taka sytuacja potrafi być wręcz traumatyczna dla dziecka, który może zacząć się o to wszystko obwiniać.

W tym momencie mediator rodzinny potrafi być zbawienny. Dzięki swoim umiejętnościom jest w stanie pomóc rodzicom dostrzec i zrozumieć potrzeby dziecka. Pokazać go od ludzkiej, a nie materialnej strony. W końcu rodzice chcą dla swojej pociechy jak najlepiej – ale często w trakcie procesu rozwodowego o tym zapominają. Mediator może wesprzeć ich w poprawie swojego zachowania i odnalezienia wspólnego języka.

Pójście na mediację przedsądową może znacznie ułatwić i skrócić cały ten proces, bowiem zostanie wszystko wyjaśnione i ustalone jeszcze przed złożeniem wniosku.

Mediator rozwodowy – dlaczego warto?

Mediacje pomagają rozstrzygnąć wszystkie konflikty, wyjaśnić kwestie sporne, a nawet przygotować się do rozprawy na długo przed złożeniem wniosku o rozwód. Jest to również szansa na wyrażenie swoich najgłębszych uczuć i urazów do partnera, bowiem w Sądzie nie ma na to miejsca. Mediator dba o to, aby podczas spotkań każdy poczuł się wysłuchany, poszanowany i komfortowy.

Interesuje Cię prawo rodzinne? Szukasz informacji na temat rozwodów i mediatorów? Zapraszam serdecznie do kontaktu: Prawo rodzinne Poznań