Alimenty w pigułce - najważniejsze informacje

Posted by | 16 kwietnia, 2018 | Bez kategorii | No Comments
alimenty

Prawo rodzinne to szeroki obszar w ustawodawstwie. Alimenty należą do najczęściej występujących spraw w naszych sądach. Rozróżniamy kilka rodzajów alimentów, ale przeważnie w polskich warunkach mamy do czynienia z: dochodzeniem alimentów na dzieci, niekiedy też od dziecka wobec rodzica. W dzisiejszym artykule przybliżymy w pigułce kwestię alimentów. Zapraszamy do lektury!

Jak złożyć pozew o alimenty?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz złożyć do sądu pozew o alimenty, musisz w nim zawrzeć aktualne miejsce zamieszkania osoby, od której chcesz uzyskać środki. Jako powód podaj w piśmie, iż alimenty są dochodzone na drodze postępowania procesowego. Dlaczego w ten sposób? Aby nie łączyć tej sprawy z innymi postępowaniami; na przykład, jeśli chodzi o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Co musisz wykazać w pozwie?

We wniosku o alimenty musisz przedstawić kwotę, którą chcesz uzyskać, pełną dokumentację zarobkową oraz listę wydatków ponoszonych na dziecko. Do tego należy zaliczyć: jedzenie, ubrania, kosmetyki, edukację oraz opłaty mieszkaniowe. Jeśli jesteś w stanie, postaraj się udowodnić dochód rodzica, który ma płacić alimenty.

Co składa się na wysokość alimentów na dziecko?

Na ogólną kwotę alimentów na dziecko składa się wiele czynników. Wszystko tak naprawdę uwarunkowane jest koniecznymi (usprawiedliwionymi) potrzebami dziecka, a także od możliwości ekonomicznych rodzica zobligowanego do ich płacenia. Gdy rodzic ten żyje na wysokim poziomie, dziecko ma prawo egzystować na podobnym i w tym wypadku alimenty mogą być wyższe (zasada równej stopy życiowej).

Kiedy otrzymasz alimenty na dziecko?

Już samo urodzenie dziecka wzmaga obowiązek alimentacyjny na rodzicu. Dlatego też powinnością każdego rodzica jest świadczyć środki na utrzymanie potomka już od momentu pojawienia się go na świecie. Matka dziecka może także ubiegać się o częściowe utrzymanie podczas ciąży. Osoba zobowiązana do płacenia, podczas czekania na wyrok sądu, naraża się na konieczność uiszczenia należnych środków z wcześniejszego okresu na dziecko.

Jak długo otrzymywać będziesz środki z tytułu alimentów?

Zapewne myślisz, że alimenty powinny być płatne do 18 roku życia. Nic bardziej mylnego, Tak naprawdę, w świetle prawa polskiego, alimenty należą się dziecku, aż nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że alimenty płatne powinny być do ukończenia edukacji, w tym studiów.

Alimenty a program 500 +

Boisz się, że jeśli otrzymujesz świadczenie 500+, to przestaniesz uzyskiwać alimenty? Nie musisz się niepokoić! Przyznanie tego świadczenia nie wpływa na alimenty. Natomiast w przypadku, gdy ubiegasz się o 500+, to przychody z alimentów należy wliczyć do zestawienia. Jeżeli starasz się o 500+ na pierwsze dziecko i otrzymujesz alimenty, a dochód na członka rodziny jest większy niż 800 zł, to nie otrzymasz pieniążków z 500+.

Zmiana wielkości kwoty alimentacyjnej

Bez względu na to, czy alimenty zostały ustalone w wyroku orzekającym rozwód, bądź w standardowej sprawie o alimenty, możesz wnosić o zwiększenie lub zmniejszenie kwoty alimentacyjnej. Muszą się jednak zmienić okoliczności. Na przykład, gdy dziecko jest starsze i należy zrobić wyprawkę do szkoły, chodzi na płatne zajęcia po lekcjach czy prozaiczny przykład – spożywa więcej produktów spożywczych, możesz ubiegać się o zwiększenie kwoty. Zmniejszenie alimentów może wyniknąć z utraty pracy przez osobę zobligowaną do ich płacenia czy też kosztochłonnego leczenia. Tak zwany regres roszczeń alimentacyjnych.

Pamiętaj, zawsze możesz wystąpić o zapłatę zaległych alimentów za okres ostatnich 3 lat. Uwaga! Należy wykazać w takim postępowaniu, że rodzic występujący z roszczeniem samodzielnie zaspokoił usprawiedliwione potrzeby dziecka i domaga się zwrotu części tych wydatków od drugiego rodzica. Warto więc zbierać faktury, umowy, potwierdzenia zapłaty, aby wykazać zakres poniesionych wydatków.